כמו שאנחנו כולנו יודעים, הפסקת חשמל אינה עניין נעים במיוחד. 
הפסקת חשמל פרושה להישאר בלי תאורה ולעיתים גם בלי מיזוג או חימום ובלי אפשרות לתקשר עם העולם החיצון. בהרבה בתים ובתי עסק, גם הטלפוניה תלויה באספקת חשמל, מלבד טלפונים של בזק. 

 

כמה זה עולה? היכנסו למחירון של עבודות חשמל שונות וגלו

 

מהם הפתרונות האפשריים במקרה של הפסקת חשמל?

פתרון אידיאלי למצב של ניתוק מרשת החשמל הוא גנרטור עצמאי, נייד, שמסוגל לספק חשמל למשך זמן מסוים לכל המכשירים החיוניים בבית. 
מדובר לרוב על גנרטור שיספק חשמל לתאורה, למקרר ולמטעני הטלפון הסלולרי ולכמה מכשירים נוספים, שאינם צרכני חשמל גדולים. 
תנור אפיה או מזגן גדול יהיה לכם קשה להפעיל על גנרטור ביתי רגיל, אבל מעבר לכך, כל עוד יש לכם דלק, זהו פתרון מצוין. 
פתרונות אחרים הם ברובם פתרונות זמניים, שמאפשרים לכם להתארגן בזמן הפסקת החשמל, בעיקר לכבות מכשירים רגישים, או כאלה שאתם עובדים עליהם, כמו מחשבים אישיים. 
חשמלאים יכולים לסייע במציאת ובהתקנת פתרונות מכל הסוגים.

 

התקנת גנרטור על ידי חשמלאי

החורף של סוף 2013 הביא איתו סופות שלג ומזג אויר קר. בתים רבים בישראל נותרו ללא הספקת חשמל סדירה למשך ימים, ורבים החליטו שהם מעוניינים בגנרטור ביתי. 
פתרון פשוט לשימוש בגנרטור, הוא כזה שבו מזינים את כל המכשירים על גבי כבל מאריך אחד או שניים. זהו פתרון שמתאים יותר לפיקניקים, מאשר לשימוש ביתי. הוא לא ממש בטיחותי, ובוודאי שלא יוכל להוית פתרון קבוע. 
התקנת גנרטור שיזין תאורת חרום ואת מערכת החשמל הביתית מחייבת ביצוע על ידי חשמלאי מוסמך, כיון שהוא חייב להיות מחובר ללוח חשמל, למשל, או לפחות להיות מוגן בצורה נכונה וטובה. 

 

התקנת תאורת חרום על ידי חשמלאי

כאן יש תפקיד לחשמלאי, במידה ורוצים תאורת חרום קבועה. 
בבתים רבים מסתפקים בפנס נטען, שכמותו אפשר לקנות בכל רשת שיווק. מצד שני, בחדרי מדרגות ציבוריים וגם בדירות, כדאי שחשמלאי יתקין גם תאורת חרום קבועה. 
במצב זה מחבר החשמלאי את המנורה לקו מתח שמקבל מתח כל הזמן. החשמלאי לא מספק מתג הפעלה לקו הזה והוא משאיר אותו כל הזמן במצב "פועל". 
לאחר התקנת התאורה על ידי החשמלאי, היחידה מתחילה להטען. במידה ונפסק זרם החשמל, התאורה שהותקנה על ידי החשמלאי מופעלת בצורה אוטומטית בעזרת חיישן מיוחד. ניתן כמובן לכבות את התאורה, על מנת לחסוך בבטרייה.
כדאי להזמין חשמלאי להתקין תאורת חרום כזו אם יש לכם הורים מבוגרים בבית, ילדים קטנים או בעלי מוגבלויות. כל אלה עלולים להיבהל אם האור כבה פתאום ותאורת חרום חלשה, שהותקנה כהלכה על ידי חשמלאי במקום 'אסטרטגי' בבית, תרגיע ותקל על כולם.

 

מנורות חירום

 

מערכות אל פסק

בבסיסן מערכות אל פסק פשוטות הן יחידות שמכילות למעשה סוללה נטענת וחיישן.
תפקיד החיישן הוא ל'הרגיש' מתי נפסקת הזרמת החשמל הסדירה. במצב הזה, הוא מפעיל התראה – לרוב צפצפה קטנה – שמתריעה בפני המשתמש על כך שה'אל פסק' נכנס לפעולה.
מערכות אל פסק יש מגדלים ובהספקים שונים: כאלה שיכולות לגבות מחשב אישי וצג במשך כמה דקות או יותר ממחשב או שניים. יש כמובן גם מערכות אל פסק גדולות, שמיועדות למערכות שרתים כבדות; הן יקרות ולא מתאימות לשימוש בבית או במשרד קטן. 

 

האם חייבים חשמלאי להתקנת אל פסק?

תלוי בגודל ובשימוש. כמו פנס נייד לתאורת חרום, אל פסק בסיסי לעמדת עבודה לא מצריך חשמלאי. 
יש להניח שתרצו התקנה מקצועית על ידי חשמלאי אם האל פסק שקניתם גדול יותר ואמור להזין מספר מחשבים במקביל, שרתים או ציוד אחר. במקרה כזה החשמלאי יצטרך למשל להניח מסילות ייעודיות, לחבר מצברים נוספים ולבצע חיבורים בהתאם.

 

מה לגבי מגני ברקים ושקעים חכמים?

התקנה של מגן ברקים, קפיצות או חריגות מתח היא דבר חכם והוא לא דורש מעורבות של חשמלאי. 
שקעים כאלה עולים בין כמה עשרות שקלים ל- 150 ש"ח לשקע מתוחכם ויקר יחסית. רצוי להשתמש בהם תחת מכשירים שלהם יש לוחות בקרה אלקטרוניים עדינים, שרגישים לקפיצות מתח. 
זקוקים לחשמלאי? היכנסו עכשיו לרשימת חשמלאים באתר b144 והזמינו חשמלאי על סמך המלצות גולשים באתר.