יוגה הינה פילוסופיה רוחנית שמקורה בדת ההינדית, שמה נגזר מהמילה יוג', להתאחד בשפה הסנסקריטית.

בכך, במילה אחת מבוטאת תפיסת העולם העומדת מאחוריה פילוסופיה זו – איחוד בין הנשמה לתודעה.

בהקשר היומיומי של טרנד היוגה, הרווח במכוני יוגה בתל אביב, מדובר על טכניקה להעצמת עצמית, המורכבת משלושה רבדים: גופני, מנטלי ורוחני.

תרגילי היוגה מסייעים לאדם להגיע לשלווה, וזאת באמצעות תרגילי מדיטציה המסייעים לו להתנתק מגירויים חיצוניים, להתמזג עם הנשמה ולחוות שלווה נצחית, המלווה אותו גם לאחר סיום האימון ומסייעת לו בהתמודדות עם קשיים פיזיים ונפשיים אותם הוא יחווה במהלך חייו.

תנוחות הגוף המבוצעת במהלך אימון היוגה, נקראות אסאנות, כאשר לכל אסאנה יש שלושה מרכיבים: תנוחת הגוף, נשימה ומצב מנטלי.

ישנן עשרות רבות של אסאנות, ומטרתן היא ליצור איחוד בין המתעמל לבין העולם הסובב אותו באמצעות תנוחות מגוונות, המפעילות את כלל השרירים והמפרקים בגופנו.

האסאנות נועדו לנתק את האדם מהעולם החיצוני, ולכן בניגוד לאימונים במכוני כושר הנערכים בהמולת אנשים, מוזיקה ומקרני טלוויזיה, תרגילים הנערכים במסגרת חוגי יוגה תל אביב דורשים ריכוז ותשומת לב לנעשה בגוף, בנשימה ובתודעה בעת ביצוע האסאנה.

מטרתם של אימוני היוגה אינם חיזוק שרירי הגוף, כמטרתם של אימוני חדר הכושר, אך זוהי תופעת לוואי מבורכת שתחטב את גופכם ותעניק לכם תחושת סיפוק נוספת מאימוני היוגה, מעבר לשלווה הנפשית שתלך ותתעצם, ככל שתתמידו ותבצעו את תרגילי היוגה בתדירות גבוהה יותר.

הדעה הרווחת גורסת שאימוני יוגה תל אביב מזוהים עם קבוצות מסוימות באוכלוסייה, חשוב לזכור שאין מאחורי פילוסופיה זו שום תורה סדורה שהמתאמן חייב לקבל על עצמו, או שייכות פוליטית, מגדרית וכן הלאה.

יוגה היא מדיטציה גופנית, המחברת בין תודעת האדם לגופו ומאפשרות לו להגיע לתחושת שלווה. בתחילת האימונים תחושה זו, מלווה אותו לפרק זמן קצר, אך ככל שיתרגל ויתמיד בכך, יסגל לעצמו אורח חיים נטול לחצים מיותרים.

הרציונל העומד מאחורי היוגה, הוא חזרה אל הטבע הראשוני של האדם, כאשר האדם לא נזקק לדבר מלבד לגופו, מחשבתו ויכולת ההתבוננות שלו, בכדי לזכות באור העולם בחייו.