ישראל מלאה במקומות נחמדים ופינות חמד שאליהן לא קשה להגיע, גם אם אתם לא בדיוק מיטיבי לכת. לאן כדאי לטייל, אם אתם מתכננים לצאת צפונה, למשל?

על השאלה "איפה כדאי לטייל בצפון הארץ" אפשר לענות בשאלה אחרת: מי רוצה לטייל? באילו גילאים? האם מדובר בטיולי מים או טיולים "יבשים", באיזו עונה ואיזה רכב יש לכם, ועוד.

אבל כדי לעשות את החיים קלים, בואו נצא מתוך הנחה שמדובר בטיול משפחתי לצפון הארץ, ברכב פרטי ושמה שחשוב בסיום הוא מקום נחמד שאפשר לאכול בו, בין אם מדובר בפיקניק ובין אם מדובר במסעדה או בית קפה.

אז מה הקו הכללי אשר אמור להנחות אותנו

הרעיון הכללי, במיוחד בטיולי משפחות עם ילדים צעירים, הוא שהנסיעה תהיה קצרה, והבילוי יהיה ארוך ככל האפשר: "נסיעה קצרה – בילוי ארוך". אם אי אפשר להתמקד בטיול כזה, נסו למצוא מקומות בילוי וטיול על הדרך, בין נקודת המוצא שלכם ליעד.

למשל, אם אתם נוסעים לסוף שבוע עם הילדים בגולן, נסו לעצור לטיול חווייתי באגמון החולה: מקום זה מתאים מאוד לטיולי משפחות לאורך כל השנה. ישנן עונות – בסתיו ובאביב במיוחד – בהן יש נדידת ציפורים ואפשר לצפות בציפורים רבות מסוגים שונים.

בנוסף, באגמון החולה יש אפשרות לשכור אופניים או "קרוניות", לטייל ממש בין להקות הציפורים בעגלת מסתור מיוחדת ועוד. גם ילדים שמתקשים להתרכז ימצאו עניין בטיול כזה למשך שעה ואפילו יותר.

ומה לגבי טיולי טבע בצפון

אם אתם יותר בכיוון של טיולי טבע, נחלים וכדומה, ואתם נוסעים צפונה, מאזור המרכז, תוכלו לחוות חלק קצר ונחמד מאוד מנחל עמוד. מדובר בטיול לעין יקים. לא, לא מדובר ב"ייקים" אלא במילה שמתארת את זה שהמעיין נובע וזורם במשך כל השנה. עין יקים נקרא בערבית עין א-תינה, וזאת בגלל עצי התאנה הרבים שצומחים בנחל. במקום ישנו מכון שאיבה שהוקם בימי המנדט ושימש להובלת מים לעיר צפת.

לממשיכים הלאה יתגלו לאורך הנחל טחנות קמח עתיקות, נטושות, שעשו שימוש בכח המים לטחינת חיטה לקמח, וכל אלה בתוך ערוץ יפהפה, מלא עצי בר ועצי פרי (תלוי לאורך איזה שביל תבחרו ללכת) כמו תאנים ושקדים, זיתים ועוד. לאחר הליכה לא ארוכה יתגלה מבנה אבן גדול ששימש לעיבוד צמר ולאחריו עוד טחנת קמח נטושה, שאחריה מגיעים לבריכות.

בקיץ אפשר להכנס למי הבריכות, שנקראות בריכות שכווי, ומי שמוותר, יכול להמשיך בשביל השחור ולהתחבר לשביל להולך לאורך הבוסתן וחוזר לעין יקים ולמדרגות למגרש החניה.

מנחל עמוד אפשר לנסוע לצפת, לדלתון ולדיר אל אסד (חומוס מצוין!) ולעוד מקומות יפהפיים אחרים בצפון.