מה זה תמא 38?

תמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 38 תוכננה ואושרה כדי לשפר את עמידותם של מבנים ישנים מפני רעידת אדמה. היות ומדובר בראש ובראשונה בבניינים משותפים, הרבה תוכניות תמ"א 38 לא יצאו אל הפועל בגלל התנגדויות בקרב הדיירים לביצוע התוכנית.

עורכי דין למקרקעין יעידו על חוסר הבנה, עצלות ולעיתים תאוות בצע לשמה שעכבו או בטלו תוכניות וללא סיבה אמיתית. התייעצות מבעוד מועד של היזם מקרב הדיירים ושל יזמית הבניה עצמה עם עורך דין למקרקעין יכולה הייתה בהחלט לבטל התנגדויות או לצמצם אותן למינימום שבמינימום. כיצד?

 

חשיבות עורך דין מקרקעין באישור התמ"א בקרב הדיירים

ראשית, לא כולם מבינים את מהות תוכנית תמ"א 38. עורכי דין מקרקעין שעוסקים בתחום הם אולי האנשים המתאמים ביותר להסביר את מהות התוכנית לדיירים: עורך דין שעוסק במקרקעין ויש לו נסיון בנושא תמ"א 38, מבין ויודע מה ההגיון שמאחורי התוכנית עצמה. הוא יוכל להסביר את ההגיון הזה לדיירים, כך שיבינו שלא כל דבר שהם רוצים יכול להתממש במסגרת התמ"א.

יכול להיות שהדיירים בונים על תוספות גדולות לדירות שלהם, בעוד שהתוכנית מאפשרת רק תוספות צנועות הרבה יותר. עורך דין למקרקעין יהיה זה שיכיר בצורה הטובה ביותר אם הבניין יכול לעבור תמ"א 38, ובאיזה היקף. כך, אם הסברי עורך הדין למקרקעין יהיו מתאימים וטובים, יוכלו הדיירים להבין כבר מהפגישות הראשונות שאין טעם או צורך בהתנגדויות שלהם, כיון שאלה לא יועילו.

אולי יעניין אותך: זכויות והטבות הדיירים בתמ"א 38 - המדריך המלא

קסדה לבן לצד מודל קטן של בית ומפתחות על דשא

רוצים לקבל ליווי מקצועי ומלא בתחום? בחרו עורך דין מקרקעין מומלץ וצרו קשר

 

עורך הדין למקרקעין  - לצורך בירורי סטטוס

כפי שרמזנו למעלה, לא כל בניין או בית משותף מתאימים לתוכנית תמ"א 38 בכלל או כזאת שתעניין יזמים. למרות ש'על הנייר' בניין מסוים יכול להתאים לתוכנית, הרי שבדיקה בתוכניות הבניין, ברור ההסטוריה שלו או אפילו בדיקת הסטטוס הרישומי שלו בטאבו, עלולים להעלות בעיות שונות. רצוי מאוד לא להסתמך על "אחד שיודע" או "בן דוד שלי עשה תמ"א בדיוק עכשיו", אלא להעזר בעורך דין למקרקעין לברור הסטטוס המדויק של הבניין.

מעוניינים להתייעץ עם עו"ד בנוגע לתמא שמתוכננת בבניין שלכם? לא בטוחים מה זכויותיכם ומה מגיע לכם? באינדקס B144 תוכלו לאתר עורך דין מקצועי באזור מגוריכם - 

עורך דין מקרקעין בתל אביב

עורך דין מקרקעין בבאר שבע

עורך דין מקרקעין ראשון לציון

 

ייצוג עו"ד בהליכי תמ"א 38

אם עורך הדין למקרקעין מצא שהבניין מתאים, אם הונחו וטופלו כל התנגדויות הדיירים והעסקה נראית טובה ומתאימה לכל, עדיין יש צורך בייצוג הדיירים מול החברה היזמית או הקבלן. כאן – במיוחד ומדובר בעסקת נדל"ן מסובכת מאוד – יש צורך רב במעורבותו של עורך דין למקרקעין, וכזה שיש לו נסיון בתמ"א 38.

עורך הדין למקרקעין חייב להיות זה שיבדוק ויאשר את החוזה שעומד להיחתם בין הדיירים ובין היזמים. עו"ד הוא זה שיבדוק את טיב הליווי הבנקאי שעומד לרשות הקבלן או החברה היזמית ויוודא שכל הזכויות הכספיות של הדיירים תשמרנה – בכל מקרה ועל כל סיכון. כמו כן הוא יידע לאכוף את ההסכם עם הקבלן מאחר בזמנים שהוסכמו.

עורך הדין למקרקעין הוא זה שרצוי שיבדוק שחוזי השכירות של הדיירים (במקרה ומדובר בפינוי-בינוי) או תנאי התקדמות הפרוייקט מתאימים ועוד ועוד. כמובן שאת כל אלה לא יכול ללוות ולאשר עורך דין שאין לו ידע במקרקעין, בחוזים ורצוי שגם בתמ"א 38. נסיון זה, במקרה המדובר, בהחלט לא רק רצוי, אלא גם הכרחי.

 

מאמר זה מובא לסיוע בלבד ואינו מהווה תחליף להתיעצות עם עורך דין למקרקעין או יועץ מוסמך אחר.