צעירים רבים מגיעים לשלב בחיים בו הם צריכים להגיע להחלטה המכרעת בנוגע לעתידם ובנוגע להמשך חייהם. לרוב, בתרבות הישראלית מגיע שלב זה לאחר סיום הצבא, עת הצעירים הופכים לאזרחים ומתחילים לחשוב בנוגע למקצוע בו הם רוצים לעסוק וכיצד עליהם להגיע ליעדים המבוקשים שלהם.

חלק משמעותי בבניית העתיד הוא בחירת המקצוע בו מעוניינים לבסס קריירה- כאשר הצעד הראשון הוא בחירת מקצוע או תחום עיסוק. ישנן אפשרויות רבות, ומוסדות הלימוד מציעים תוכניות לימודיות רבות ומגוונות שכל אחת מהן יכולה להתפתח לכדי קריירה איכותית וארוכת טווח. כמובן, חלק מהמסלול לאקדמיה כרוך גם בקבלה למוסדות הלימוד, כאשר לכל מקצוע רף הקבלה שלו. על מנת לעמוד ברף הקבלה יש לעבור את מבחן הפסיכומטרי- מבחן אשר בוחן את היכולת הלימודית והידע שלכם על מנת להכשיר אתכם ללימודים גבוהים באקדמיה.

רף הקבלה משתנה ממקצוע לימודים אחד למשנהו, שכן תנאי הקבלה אינם זהים, ישנם מקצועות שרף הקבלה שלהם נמוך יותר ממקצועות אחרים- לרוב נקבע הרף הן לפי קושי המקצוע, כמו למשל המקצועות המדוייקים, או לפי ביקוש, למשל מקצועות לימודי החברה וההתנהגות. רצוי לא לחשוש מרף הקבלה והדרישות המקדימות על מנת להתקבל למקצועות השונים, כיוון שבכדי לעבור את דרישות הסף האמנם יש ללמוד ולהשקיע אך ניתן בהחלט, בעזרת קורסי הכנה לצלוח בצורה האופטימלית את בחינת הפסיכומטרי.

כיצד מחליטים על מקצוע הלימודים הרצוי?

על מנת לבצע את בחירת המקצוע או תחום הלימוד בצורה הראויה עדיף לבצע מחקר אישי על ידי חיפוש באינטרנט אחר אינפורמציה על תוכניות הלימוד המוצעות, בדיקה של תוכניות הלימוד המוצעות על ידי כל אחד ממוסדות הלימוד, וניתן אף להתייעץ עם יועץ תעסוקתי או עם יועצי החוגים במוסדות הלימוד על מנת להבין אילו דלתות תעסוקתיות יכול לפתוח כל אחד ממקצועות הלימוד השונים.

מהו משך זמן הלימודים?

משך הלימודים האקדמיים נע בין שלוש לארבע שנים, אולם אורך הלימודים תלוי במקצוע אותו בחרתם ללמוד למשל אם תבחרו ללמוד תואר ראשון במנהל עסקים,  תוכלו לצאת לשוק העבודה ולהתחיל את בניית הקריירה שלכם באופן מיידי. זאת לעומת תואר ראשון במשפטים שמצריך התמחות של שנה ומעבר של מבחן לשכה בכדי לקבל את ההכשרה המלאה ולהתחיל לעסוק בתחום המשפטים. כך שניתן להבין שלכל תוכנית לימודי תואר ראשון שונה, הקצב שלה.

ניתן להבין מכך שפעמים רבות תארים כגון תואר ראשון במנהל עסקים או תואר ראשון בכלכלה יכולים להיות בחירה נכונה עבור צעירים שמעוניינים לרכוש מקצוע ולפתח קריירה עם סיום התואר. בניגוד למקצועות שדורשים הסמכה נוספת שגוזלת זמן נוסף, כך נקל להבין כי מערך השיקולים של בחירת מקצוע לעתיד כרורכה בבחינה של פרמטרים רבים.

לסיכום, על אף שהבחירה בלימודי תואר ראשון איננה קלה, ניתן להגיע לכדי החלטה נכונה על ידי מחקר מקיף של האפשרויות ואופציות הלימוד המוצעות וכך להתחיל לפסוע במסלול החיים, להתפתח, ללמוד ולהעשיר את חייכם.