הפסיכולוגיה היום מתמקדת לא רק במחלות או בטיפול בהן אלא גם במגוון נושאים נוספים כגון הדרכים בהן ניתן לשפר את החיים, הדרכים בהן פסיכולוגיה משתלבת בתחום העסקים ואפילו כיצד ניתן להשפיע על הזולת באמצעות שימוש ברמזים פסיכולוגיים.

 

העולם המערבי רואה באדם ישות אחת בה גופו ונפשו הם בעלי השפעות הדדיות. מחקרים אקדמיים רבים מדגימים כיצד הקשר הזה בא לידי ביטוי במגוון דרכים. תחום הפסיכולוגיה אינו קופא על שמריו וגם הוא מקדיש חלק ניכר מהמאמצים לפתור את החלק של הנפש במשוואה זו. מאמץ זה בא לידי ביטוי בכיוונים החדשים והמרתקים אליהם הפסיכולוגיה פונה.

 

מה זה פסיכולוגיה חיובית?

אחד מהתחומים החדשים בהם נתקלים במסגרת לימודי פסיכולוגיה ובעיסוק בה הוא תחום הפסיכולוגיה החיובית. תחום זה עוסק בשיפור החיים והנפש בצורה נרחבת יותר. זאת להבדיל מהפסיכואנליזה הקלאסית אשר מתמקדת באבחון של מחלות נפש ספציפיות, מכשולים ואתגרים הניצבים בפני האדם.

תחום הפסיכולוגיה החיובית מלמד לקבל גם את ההיבטים השליליים ולהימנע מהדחקה, הוא מאמין כי כאשר אנו מקבלים את הרגשות השליליים, אנו מפנים את עצמנו במהירות גבוהה יותר לרגשות חיוביים. כמו כן, הפסיכולוגיה החיובית עוסקת גם בחיזוק היתרונות וחינוך לגישה בריאה שיכולה להוביל לחיים מספקים ומאושרים יותר, גם כאשר מדובר באדם בריא מבחינה נפשית.

 

תפקיד האושר בפסיכולוגיה החיובית

מחקרים הצביעו על כך כי לאושר יש תפקיד משמעותי בבריאותו של האדם ואף במידת הצלחתו בתחומים רבים, ובכללם - מקצועיים וחברתיים. הדגש הניתן לתחזוקה ולשימור של זיכרון ורגש המתלווים לחוויות חיוביות תורמים ליכולתו של אדם לבנות חיים משמעותיים יותר, מערכות יחסים חזקות יותר ולהתמקד במסלולי קריירה המשקפים את יכולותיהם וכישרונותיהם. למרות ההוכחות שקיימות למידת חשיבותו של האושר, מעטים הם אלו היודעים ליישם לקחים אלו ולהכיל אותם על חייהם.

 

אפקט הפלסיבו בראי עולם הפסיכולוגיה

תחום נוסף שמשלב את הגוף והנפש הוא תחום הטיפול בתרופות פלסיבו.

מה זה תרופת פלסיבו?

פלסיבו היא תרופת דמה אשר אין לה כל השפעה גופנית ישירה, אולם המטופל / פציינט מאמין כי יש לה ערך נוסף. השימוש בפלסיבו נפוץ מאד במסגרת מחקרים רפואיים אשר מחלקים את הנסיינים לשתי קבוצות:

  • קבוצה 1 - מקבלת את תרופת הניסוי
  • קבוצה 2 - מקבלת תרופת פלסיבו.

על מנת שארגון התרופות (כגון ה-FDA האמריקאי או ה-EMA האירופי) יאשר שימוש בתרופה מסוימת, יש להוכיח כי השפעת התרופה עולה על השפעת הפלסיבו.

גולשים שהתעניינו במאמר זה, קוראים גם על 

אפקט פלסיבו

מה זה אפקט פלסיבו?

אפקט הפלסיבו הוא התופעה בה כאשר ניתנת לאנשים תרופת הפלסיבו, עדיין קיימת הטבה במצבם למרות שלא ניתנו להם כל חומרים פעילים אשר היו אמורים להשפיע על מצבם.השימוש בתרופות פלסיבו אינו חדש, ובמשך שנים רבות עצם מתן התרופה עזר לגוף לשחרר מנגנון ריפוי עצמי שעזר בהתגברות על המחלה.

אפקט דומה אך הפוך ידוע כנוסיבו אפקט בו אדם מפתח תסמיני מחלה בעקבות מתן פלסיבו שאינו בעל השפעה גופנית כלשהי. חשוב לציין בהקשר זה את העובדה כי השיפור או המחלה המתפתחים עקב השימוש בפלסיבו הם אמיתיים לחלוטין, למרות שהדבר היחיד שגרם להם היא האמונה בשימוש בתרופה.

חוקרים בתחום מדעי הטבע השתמשו בתרופת הפלסיבו במשך שנים רבות, אולם בשנים האחרונות התחום מקבל התייחסות מחקרית נפרדת במוסדות האקדמיים. התייחסות זו באה לבדוק כיצד ניתן להעניק טיפול של ממש באמצעות שימוש בפלסיבו וכיצד למנוע מחלות הנגרמות מנוסיבו.

 

פסיכולוגיה שיווקית

ואם נעבור לתחום שונה הרי שהפסיכולוגיה שולחת עין בוחנת גם לנושא השיווק. במסגרת לימודי פסיכולוגיה ניתן ללמוד גם קורסים בתחום חדש ומרתק זה. תחום הפסיכולוגיה ממפה את הדרך בה המוח האנושי עובד ומקנה שיטות בהן ניתן להשתמש בשיווק על מנת למשוך עוד לקוחות ולהגביר את המכירות.

דוגמה לכך היא השימוש במחירים הנמוכים באגורה מהמחיר השלם. מחקרים הוכיחו שאנשים יקנו יותר מוצרים ב- 3.99 ₪ לעומת מוצרים העולים 4 ₪ - למרות שהפער הכספי אינו משמעותי. בתי עסק בישראל למדו לנצל את האפקט ושיטת הצגת המחיר בצורה זו הפכה לנפוצה.

אולם, חשוב לציין כי החל מינואר 2014 הרשות להגנת הצרכן החלה לפעול כנגד התופעה הנ"ל בטענה שהדבר מפר את החוק להגנת הצרכן בכך שלא ניתן להחזיר עודף במזומן למחיר כזה, ולכן שיטה זו נפסלה על הסף ואינה באה לידי שימוש בימים אלה.

דוגמה נוספת היא המרחק הפיזי בין המחיר המקורי עבור מוצר כלשהו והמחיר לאחר הנחה. מסתבר כי המוח האנושי תופס את הרווח הפיזי בין המחירים כנקודות על ציר, ומסיק שרווח פיזי גדול יותר, משמעותו גם הנחה גדולה יותר. לדוגמא, מוצר מסוים עולה 5 ש"ח ולאחר הנחה יעלה 3 ש"ח- ככל שהמחיר לאחר ההנחה (3) ייכתב רחוק מהמחיר המקורי (5) כך גם ההנחה תיתפס כגדולה יותר בעיני הצרכן. זה ההיפך כמובן ממקרה בו המחיר החדש (3) יוצג במרחק פיזי קטן מהמחיר המקורי (5).

תפיסות אלו ואחרות ממלאות מקום חשוב בלימוד התנהגויות המוח האנושי וכיצד ניתן לרתום התנהגויות אלו להתנהגות צרכנית.

לימודי פסיכולוגיה מאפשרים הסתכלות אחרת על החיים

לימודי הפסיכולוגיה היום מתמקדים לא רק בלימודי הליבה של הפסיכולוגיה אלא גם מקנים לסטודנטים הצצה ויכולת התמקדות בתחומים חדשים ומרתקים במסגרת קורסים ייחודיים בתחום. לחיות חיים מאושרים יותר, ללמוד לרתום את יכולת האמונה לטובת הפעלת הגוף לריפוי עצמי (או הימנעות מעשיית רע) וגם ללמוד כיצד לנצל תפיסות שונות למטרות עשיית רווח הם רק חלק מהתחומים אותם ניתן ללמוד כיום במסגרת לימודי פסיכולוגיה. לא רק פרויד ויונג לצד סכיזופרניה וחרדות בלבד, אלא כל הרצף האנושי.